Florit(Sivrihisar/Beylikova,Kızılcaören Sahası)

Florit taşı göz alıcı renklere sahip, gök kuşağı şeklinde bir etki sağlayan değerli bir taştır. Canlı renkleri ile birçok çeşitlilik sunmaktadır. Genellikle mor ağırlıklı bir taş olan Florit taşı yeşil, kırmızı, beyaz gibi renklere de sahiptir.

Florit Taşı Nedir ? 

Florit taşı içeriğinde florin ve kalsiyum florür bulunmaktadır. Farklı mineraller üzerinde oluşmuş ve zengin renklere sahiptir. Diğer taşlar ile karşılaştırıldığında daha narindir. Derecesi ise 4 olarak bilinmektedir. Florit taşı jeolojik ortamlarda oluşmuştur ve yataklanan madenler içerisinde yer almaktadır. Florit taşı oluşumu ise metaformik, sendimanter ve magnetik içerisinde yer alan dolgu, metozomatik ile birlikte hidrotermal yataklı biçimde oluşmuştur.

Florit taşı canlı gök kuşağı renklerine sahiptir. Özellikle mücevher ve takılarda kullanılmaktadır. Bunun dışında süs eşyası olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. Görünüm olarak kalp görüntüsü ile dikkat çekici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda Florit taşı nadir bulunan bir toprak elementi olarak da bilinmektedir. Isıtıldığı zaman ise fosforesans etkisi yaratmaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir