Kalay (Merkez)

Kalay Simgesi Sn, Sn element’in özgül ağırlığı 7.3, erime noktası 232 °C’dir. Atom ağırlığı 118.6, atom numarası 50’dir. Periyodik cetvelin 4-A grubunda zayıf metaller arasında yer alır. Gümüş parlaklığında, kolayca levha haline getirilebilen ve kolay oksitlenmeyen bir metaldir.

En büyük kalay üreticisi ülkeler; Malezya, Endonezya, Tayland, Bolivya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Avustralya, Nijerya ve Çin’dir. Çin, 1,5 milyon ton rezerv miktarı ile dünyadaki en büyük kalay rezervine sahiptir. Türkiye’de Bursa-İnegöl, Niğde-Çamardı-Ulukışla bölgelerinde kalay rezervleri tespit edilmiştir.

En önemli ve ekonomik minerali kassiterittir (SnO2). “Kalay taşı” adı verilen bu mineralin rengi kahverengi ve siyah olabilir.

Kurşun Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kurşunun hem ekonomik olması hem de uzun ömürlü olması her alanda tercih edilmeye çalışılması sonucunu doğurmaktadır. İnşaat alanında ses yalıtımlarında kurşun elementi tercih edilmektedir. Sesin yanında titreşimi absorbe etmesi ile de bilinmektedir. Bununla birlikte boru yapımlarında da kurşun elementi tercih edilmektedir. Genel olarak kurşunun kullanım alanlarını yazmak ile bitmeyebilir. Gerçekten çok geniş bir kullanım hacmi bulunmaktadır.

İnsanlara ve hayvanlara zarar verebilme özelliği olmasına rağmen birçok endüstriyel alanda kurşundan vazgeçilmemektedir. Kurşunun diğer bir kullanım alanından bahsedilecek olursa, silah üretimi örnek olarak verilebilir. Silah üretimlerinde de bir numaralı element kurşundur. Kurşunun yararlı olarak iş yaptığı yerlerden biri de nükleer enerji santralleridir. Buralarda radyasyonu engellemesi için kullanılmaktadır.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir